Soltvadkert – engedélyezési terv és részleges kiviteli terv 2014
Tervezők:
Építészet: Medgyasszay Péter, Büki Péter
Statika: Kovács Antal
Gépészet: Szilágyi Antal
Épületvillamosság: Benke Szilveszter
Környezettudatos elemek
Környezetkímélő anyagok
A külső fal hőszigeteléséről vakolt szalmabála gondoskodik. A belső hő-, és párakomfortot biztosító vályogfal vályogvakolattal vakolt, mésszel festett. A padló felületkezelésére viszolás lett betervezve
Extra hőszigetelés
Az épület külső falának hőátbocsátási tényezője U=0,157 W/m2K (35 cm szalmabála vályogfalon); a padlásfödémé U=0,148 W/m2K (25 cm kőzetgyapot fafödémen), lábazat és alaptest U=0,15 W/m2K (15 cm XPS hőszigetelés).
Passzív szoláris tervezés
A ház délre tájolt helyiségei nagy ablakfelületekkel hasznosítják a direkt napsugárzást. Az alföldi szelek ellen a pufferzónaként kialakított mellékhelyiségek mellett a melléképület is védi a főépületet.
Aktív szoláris hasznosítás
Az épület déli tetőfelületére telepített napkollektorok és puffertároló segítségével a használati melegvíz éves szinten 60 %-a napenergiából biztosított.
Biomassza hasznosítás
A központi fűtést és a használati melegvíz termelést téli időszakban a faelgázosító kazán biztosítja. A nappali helyiségében tömegkályha ad lehetőséget helyi fűtésre.
Esővíz hasznosítás
A csapadékvíz a felszín alatti csapadékgyűjtő ciszternába kerül elvezetésre, amelyet aztán kerti locsolásra hasznosítanak.
Az épület 7/2006 szerint számított „Összesített energetikai jellemző” tervezett értéke, azaz a primerenergia felhasználása 50,5 kWh/m2a, ami 26%-os teljesítményt jelent. (Az extra hőszigetelésnek, a faelgázosító kazánnak és a napkollektoros melegvíz termelésnek köszönhetően.)
Utóélet
Az épület bemutatásra került a Gerenda magazin 2022/1 számában.